Kimler EMDR Uygulayabilir?
Ercüment Doğan
5.12.2021 2dk.

Konu bu kadar önemli olunca “Kimler EMDR uygulayabilir?” sorusunu da cevaplamak gerekiyor. EMDR uygulamasında klinik uzmanlık, bilgi, deneyim, süpervizyon, EMDR uygulayan bir psikoterapistte olması gerek mutlak şartlardır. Bu psikoterapi yöntemini uygulayabilmek için EMDR Institute Inc. tarafından verilen gerekli eğitimlerden geçip uygulama yapma yeterliliğini elde etmek gerekmektedir. Ayrıca ülkemizde her türlü psikoterapi yöntemi uygulaması için klinik psikolog olmak gerekmekte, yani klinik psikoloji  yüksek lisansı yapmak gerekmekte. Amerika’da doktora seviyesi şarttır.

TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) durumunda EMDR eğitimi almış, ancak klinik psikoloji uzmanlığı masterı yapmamış psikologlar da bu yöntemi etkin bir şekilde kullanabilir. Bu durumda, kişide geçmiş dönem travmalarının da varlığı ortaya çıkarsa kişi bir uzman klinik psikoloğa yönlendirilmelidir.

Travma ile ilgili psikolojik sıkıntıların tedavisinde EMDR, ABD ve birçok Avrupa ülkesinde konu ile ilgili otorite olan kurumlar tarafından etkili bir psikoterapi yöntemi olarak kabul edilmiş ve travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde etkili bir müdahale yöntemi olduğuna dair kararlarlar alınmıştır.

Yılların bilgi birikimi ve deneyimi ile söyleyebilirim ki, EMDR yöntemi etkili bir şekilde uygulandığında, her türlü psikolojik travma ve bu travmalar sonucu oluşan sorunların çözümünde son derece etkilidir.

Yrd.Doç.Dr.Psikolog Ercüment Doğan

Yazılar