Psikolojik Travmalar: Erişkinlik Dönemindeki Sorunların Temel Nedeni!
Ercüment Doğan
5.12.2021 2dk.

İnsanlar, durduk yere psikolojik problem geliştiremezler. Mutlaka bu problemin altında anlamlı bir sebep yatmaktadır. Tabii kişinin bunun farkında olması her zaman mümkün değildir… Yani, sıkıntımızın nedenlerinin farkında olamamamız, sıkıntımızın nedenleri olmadığını göstermez. Genellikle sıkıntımızın kaynağı ile ilgili bilgiler bilincimizden çıksa da durumun duygusal etkilerini yaşamaya devam ederiz.

Geçmişte yaşanan duygusal, fiziksel ve cinsel taciz, işkence, ölüm, maddi zorluklar, borç, uzun süren işsizlik, boşanma, erişkinlikte aşırı olaylara maruz kalma, deprem gibi doğal afetler, savaşta veya çatışmada bulunma, arkadaş kaybı, ceset görmek, ayrılık, ölüm, iş yükünün fazla ya da az olması, eş aileleriyle ilgili yaşanan sıkıntılar, aşırı eleştiri, aşırı müdahale erişkinlik travmaları arasında yer alan bir çok durumdan bazılarıdır.

Bu süreçlerde kişi farklı savunma mekanizmalarıyla hareket edebilir.

Psikolojik sıkıntıdan muzdarip bir kişi kendisini travmalarına bağlı olarak kendini kötü hissetmesine rağmen, hayatında her şeyin iyi olduğunu dolayısıyla da yardıma ihtiyacı olmadığını savunabilir. Tabi durumun kendisi ve çevresi tarafından fark edilmemiş olması çeşitli ilişki sorunlarına yol açar. Ama sorun olduğu ısrarla reddedilir.. Böyle bir durumda kişi elbette iyileşme şansını da yitirmiş olur.

Oysa unutmamamız gereken şu: sorun bizi etkileyen bir geçmişimizin olması değil bu geçmişin olumsuz etkisinden kurtulamıyor olmamızdır.

“Geçmişte yaşadığım olumsuz olay ya da durumun bugünümü etkilemesini engelleyebilir miyim?” sorusu kişinin psikolojik sağlığı için çok önemli bir sorudur ve cevabı “Travma terapisi”  ile evettir. Bunu yapabiliyoruz… Şimdiki zamanda meydana gelen bir takım tetikleyici olaylar ya da durumlar, geçmişte olan ve kişi için halen bir sıkıntı kaynağı olan olumsuz düşünceleri, sahneleri, duyguları ve beden duyumsamalarını harekete geçirebilir ve psikolojik sıkıntı veya ilişki sorunu şiddetlenebilir ya da ilk defa ortaya çıkabilir.

Burada önemli olan nokta şudur: Geçmişimizi değiştiremeyiz ama o geçmiş yaşantıların bizim üzerimizdeki travmatik olumsuz etkilerini azaltabilir hatta ortadan kaldırabiliriz.

EMDR ile ilgili 20 yılı aşkın klinik pratiğe bakıldığında, uygulamalar sonucunda, psikolojik sorunların çözülmesinde son derece hızlı ve etkili sonuçlar alındığı görülmektedir.

Yrd.Doç.Dr.Psikolog Ercüment Doğan

Yazılar